Analiza lektury ,,Dżuma”

dżuma streszczenie

,,Dżuma” autorstwa Alberta Camus to jedna z najważniejszych lektur szkolnych, której znajomość jest obowiązkiem każdego absolwenta szkoły średniej. Jej interpretacja może jednak stwarzać uczniom problemy, dlatego przydatne okazuje się szczegółowe streszczenie książki Dżuma.

Fabuła ,,Dżumy”

dżuma Albert CamusAkcja utworu rozgrywa się w algierskim mieście Oran w latach 40. XX w. i obejmuje okres epidemii dżumy, od znalezienia pierwszych martwych szczurów, przez zdziesiątkowanie ludności, do opanowania choroby. Czytelnik może obserwować przebieg epidemii oczami kilku bohaterów, z których każdy pełni inną funkcję w miasteczku. Jednym z nich jest doktor Bernard Rieux, lekarz walczący z dżumą. Bardziej skomplikowaną i tajemniczą początkowo postacią, jest Jean Tarrou. Również zaangażował się w pomoc mieszkańcom miasta i skutecznie pomagał doktorowi Rieux, organizując oddziały sanitarne. Trzecim charakterystycznym bohaterem był Joseph Grand, idealista, który marzył o napisaniu powieści i romantycznej miłości, mimo że nie potrafił dokończyć nawet jednego zdania, a żona opuściła go dla innego mężczyzny. Powieść ukazuje trudności we wspólnym działaniu, nawet w obecności realnego zagrożenia, a także nagłe zrównanie ze sobą wszystkich mieszkańców Oranu, ponieważ choroba odebrała życie zarówno dozorcy, jak i syna bogatego sędziego.

Co warto wiedzieć o książce Dżuma?

W przypadku takiej lektury jak Dżuma streszczenie obejmuje jedynie jej dosłowną interpretację. Należy jednak pamiętać, że opis epidemii choroby jest jedynie pretekstem do głębszych rozważań. Dżuma może być odbierana, także jako metafora wojny, która opanowała świat i zmieniła życia tysięcy ludzi. Zaraza oznacza również zło, tkwiące w każdym człowieku, które uwalnia się w dogodnych okolicznościach i rozprzestrzenia jak epidemia. Z tego powodu ,,Dżuma” jest powieścią paraboliczną, ponieważ jej znaczenia dosłowne i przenośne przenikają się wzajemnie i skłaniają do przemyśleń.

Tagged: Tags