Notatki graficzne są niezwykle ciekawą metodą na lepsze i bardziej efektywne przyswajanie wszelkiej wiedzy. Poprzez połączenie obrazu i słowa tworzymy tak zwaną grafonotkę. To dobra alternatywa dla klasycznej notatki. Co ważne, samodzielnie przygotowanie grafonotek jest bardzo proste. Wystarczy tylko wybrać informacje, które chce się zapamiętać, po czym wyróżnić je kolorem, podkreślić czy zamienić na rysunek. Wiele oczywiście zależy od danej osoby i to, co pomaga jej w szybszym zapamiętywaniu.
Czym są właściwie popularne grafonotki?
Grafonotki to nauka notowania istotnych informacji, która bazuje na zasadach myślenia wizualnego.Uczniowie muszą poznać sposoby tworzenia notatek graficznych, aby móc przekonać się, ile korzyści z nich płynie. Taki sposób uczenia okazuje się wysoce skuteczny. Co ważne, osoby nieumiejące rysować nie muszą się jej obawiać. Myślenie wizualnie to przede wszystkim koncepcja i pomysł. Nie jest ono w żadnym razie sztuką. Uczniowie korzystający właśnie z tej techniki, dosyć szybko widzą rezultaty. Jest to przede wszystkim poprawa kreatywności, koncentracji, jak i wytrenowanie systematyczności. Poprzez używanie grafonotek nauka staje się twórcza, a uczniowie przestają uczyć się na pamięć. Warto dodać, że są oni w stanie rzeczywiście zrozumieć wszystkie treści, które przyswajają.
Grafonotki- co należy wiedzieć?
Do tworzenia grafonotek, należy przygotować kilka akcesoriów. Po pierwsze, należy zainwestować w notes czy zeszyt. Ponadto niezbędne są też ulubione przybory do pisania. Mogą być to kolorowe flamastry, długopisy, pióra, oczywiście ich wybór jest kwestią indywidualną. Mogą być kolorowe, jednak nie muszą. Do tworzenia cieni liter oraz rysunków przyda się także szary marker czy kredka. Ważną kwestią jest to, że do robienia grafonotek nie potrzeba mieć żadnych wybitnych umiejętności. Nie trzeba wcale umieć rysować tudzież ładnie pisać. Grafonotki mają przede wszystkim służyć uczniowi. To osoba, je tworząca musi umieć je odczytać, a więc nie muszą być wcale ładne, a jedynie zrozumiałe. Twórca grafonotek nie musi być więc artystą. W tworzeniu notatek wizualnych pomogą pewne tricki. Można opracować własne kroje pisma, czy też poszukać tych proponowanych w Internecie. Myślenie wizualne dysponuje też licznymi elementami. Podczas nauki warto korzystać z diagramów, rysunków, pisać zdania swoimi słowami, a trudne tematy urozmaicać rysunkami.
Grafonotki- jak je tworzyć?
Do tworzenia notatek graficznych przydadzą się wszelkiej maści symbole, ikony, diagramy, drzewa genealogiczne. Ponadto chętnie stosuje się także tak zwane mapowanie myśli. W przygotowaniu grafonotek sprawdzają się też proste symbole, skróty, systemy kodowania. To także takie narzędzia jak skrótowce i akronimy. Wybór odpowiednich narzędzi zależy od danej osoby.
Do czego mogą się przydać grafonotki?
Grafonotki znajdują uniwersalne zastosowanie w codziennym życiu. Okazują się nieocenione zwłaszcza przez cały okres nauki szkolnej. Co ważne, notatki wizualne sprawdzają się w przypadku przedmiotów humanistycznych, jak i ścisłych. Ponadto można po nie sięgnąć na wszelkich zawodowych kursach, konferencjach czy zebraniach. Rysowanie podczas robienia notatek pomaga lepiej skupić się nawet na wyjątkowo trudnych zajęciach czy wykładach. Przydają się podczas słuchania, oglądania podcastów, kursów online czy webinarów. Notatki wizualne pomagają też ludziom na co dzień, na przykład podczas planowania wakacji, ważnych imprez czy podczas robienia zwykłej listy zakupów. Jak widać, mają one wszechstronne zastosowanie.