Zygmunt Freud, znany psychiatra austriacki, miał mówić, że nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani. Dziś trudno tym słowom nie przyznać pełnej racji. Ciągły stres, nawał obowiązków oraz niezdrowe jedzenie odbijają się także na zdrowiu psychicznym. Niestety, objawy chorób duszy nie są dobrze widoczne i często są bagatelizowane. Tymczasem istnieje wiele powszechnie dostępnych i tanich lekarstw, które mogą ukoić naszą psyche.
Jak radzić sobie ze stresem?
Pod względem fizycznym ludzie boją się wirusów, bakterii i drobnoustrojów. Aby te nie spowodowały poważnych chorób, zaleca się wzmacnianie systemu odpornościowego, jedzenie witamin, mycie rąk oraz owoców i warzyw, a także ubieranie się odpowiednio do pogody. W przypadku duszy najgroźniejszym czynnikiem chorobotwórczym jest wyniszczający, długotrwały stres. Jednak niewiele osób wie, jak go zwalczać. Tymczasem podstawowe sposoby unikania nadmiernego stresu nie są wcale kosztowne:
- Zachowanie odpowiednich proporcji między pracą, odpoczynkiem a obowiązkami domowymi. Wystarczająca ilość snu oraz dobra organizacja czasu potrafi w znaczący sposób zredukować odczuwaną presję uciekającego czasu.
- Aktywny odpoczynek, niekoniecznie związany z uprawianiem sportu. Przebywanie na świeżym powietrzu, nawet w czasie spaceru po parku lub lesie, uspokaja nerwy, a także pozwala lepiej natlenić swój mózg.
- Medytacja, choćby w najprostszej formie, polecana jest w przypadku stresogennych zawodów. Kilkanaście minut wyciszenia dziennie pozwala uniknąć wielu problemów ze zdrowiem psychicznym.
- Wizyta u psychologa. Odpowiednia higiena psychiczna chroni przed wieloma problemami psychicznymi, jednak nie zawsze wystarczy. Wizytę u psychologa można porównać do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.
- Rozwój osobisty. Uprawianie hobby i spełnianie marzeń przynosi wiele pozytywnych emocji, które stanowią równowagę dla codziennej prozy życia.
Każdy może zadbać o swoje zdrowie psychiczne w domowym zaciszu. Jednak dostępne są również pomoce, które ułatwiają dbanie o swoją psychikę, ale mogą być też wykorzystane w rodzinnym gronie. Bowiem, podobnie jak o zdrowie fizyczne, o psychę można dbać wraz ze swoim partnerem i dziećmi.
Gry i karty psychologiczne nie tylko dla specjalistów
Proste gry zostały opracowane z myślą o pracy zawodowych psychologów oraz pedagogów. Jednak doskonale sprawdzają się też w pracy indywidualnej. Jest to ogromna skarbnica sposobów radzenia sobie z wieloma problemami dnia codziennego. Jednocześnie ułatwiają one rozmowy z dziećmi lub partnerem i lepsze wyrażanie swoich uczuć i myśli. Przykładami takich gier są:
- Regulacja emocji, ułatwiająca panowanie nad swoimi emocjami i rozmawianie o nich.
- Emocje w praktyce: karty rozwojowe to dobry sposób na rozwój emocjonalny.
- Zawodowa podróż w czasie, czyli karty, które uczą podejmowania właściwych decyzji zawodowych w swoim życiu.\
- Kreator zmian to kolejne karty rozwojowe, służące do lepszego wprowadzania zmian w swojej codzienności.
- Zasoby. Poznaj swoje kompetencje i pracuj nad pewnością siebie.
- Emocje, uczucia, potrzeby wraz z kartami zwiększającymi kompetencje emocjonalno-społeczne.
Gry terapeutyczne stosowane są przez profesjonalistów z dużym powodzeniem. Ich autorem jest MK Pracownia Psychoterapii i Rozwoju Osobistego, a oparte są głównie na doświadczeniach Małgorzaty Karolczuk, psychoterapeutki i psycholog o ogromnym doświadczeniu, która opracowała wiele ważnych prac naukowych. Jej gry ułatwiają także indywidualny rozwój osobisty w najważniejszych obszarach, a także mogą być doskonałym narzędziem pracy z dziećmi nad higieną psyche.