Jak wybrać komiks?

komiksy

Książki i komiksy to różnorodne nośniki, które mają podobne cele. Pozwalają poznać świat i pobudzić wyobraźnię, co jest szczególnie ważne u dzieci. Jak wybrać komiks dla dziecka? O czym warto pamiętać? Na jakie aspekty postawić?

Komiksy dla każdego

Komiks stanowi połączenie obrazków ze słowem pisanym. To lektura doskonała dla osób w każdym wieku, bez względu na zainteresowania. W komiksie każda kolejna scena zmienia się przed naszymi oczami niczym klatka filmowa. W książce natomiast historia odbywa się w naszej głowie. Nie oznacza to jednak, że komiks jest mniej wymagający. Pozostawia on spore pole do popisu naszej wyobraźni i wymaga myślenia. Komiksy są ciekawą okazją do wprowadzenia do słownika malucha onomatopei, czyli dźwiękonaśladowczych wyrazów. 

komiksy

Jak wybrać komiks?

Podczas doboru idealnego komiksu warto mieć na uwadze kilka kwestii, jakimi są:

  • Odpowiednia fabuła, jaka nas zainteresuje. Z chwilą rozpoczęcia przygody z komiksem wchodzimy w nowy świat i przeżywamy przygody razem z bohaterami. Nie zapominajmy o tym, że bohaterowie komiksu staną się przyjaciółmi dziecka, dlatego dobrą opcją jest przybliżony wiek do czytelnika. 
  • Czytelność tekstu – upewnijmy się, że krój liter i ich wielkość spełnią nasze oczekiwania. Komiksy dla najmłodszych muszą być dostosowane do pierwszych etapów nauki czytania. Czytelny krój pisma to taki, jaki jest przybliżony do kształtu liter, jakie dziecko poznaje w murach szkolnych. 
  • Strona wizualna – piękne i kolorowe ilustracje oraz odpowiedni format to szczególnie cenione aspekty podczas zakupu komiksu.