Dlaczego warto czytać lektury szkolne?

lektury szkolne

Dla wielu uczniów lektury są przykrym obowiązkiem. Nie wiele jednak osób wie, że czytanie książek ma ogromny wpływ na cały organizm człowieka. Oddziałuje nie tylko na pamięć i koncentrację, ale również ludzką psychikę. Dlaczego warto czytać lektury szkolne? Przeczytasz w naszym krótkim wpisie.

Szkolne lektury – zalety

Zalety czytania lektur szkolnych:

• rozwijanie wyobraźni,
  • możliwość odprężenia i relaksu,
  • zdobywanie wiedzy i umiejętności,
  • poprawa sprawności językowej,
  • nauka słownictwa i szybkiego czytania,
  • rozwój świadomości i wiedzy o świecie,
  • poprawa procesów myślenia,
  • zwiększenie pamięci i koncentracji,
  • rozwój własnej osobowości,
  • możliwość poznania obcych kultur czy przeszłości naszych przodków.
lektury szkolne

Lektury szkolne przekazują wartości

Niewątpliwą zaletą czytania lektur szkolnych jest to, że odwołują się one do wielu epok literackich, dzięki czemu istnieje możliwość poznania tych czasów, zgłębienia wielu cech ludzi i kultury, w jakiej żyli. Uczą nas patriotyzmu, miłości do ojczyzny i wskazują, jak kiedyś ludzie miłowali swój własny kraj. To również możliwość poznania historii Polski. Lektury szkolne dają możliwość poszerzenia swojego światopoglądu, ukształtowania charakteru, wywołania w nas wielu różnych uczuć, które potrafią skłonić do refleksji. Lektury szkolne to również możliwość poprawy swojej sprawności językowej. Nie od dziś wiadomo, że ludzie, którzy czytają książki, robią mniej błędów ortograficznych i mają dużo bogatsze słownictwo.