Jak czytać książki po angielsku i po co to robić?

Chcąc nauczyć się języka angielskiego, warto czytać książki napisane w tym języku. Może wydawać się to dosyć trudne i nieciekawe, szczególnie dla początkującego, ale wystarczy zacząć od czegoś prostego i stopniowo zwiększać poziom trudności. Wybór jest obecnie ogromny, więc nie ma problemu ze znalezieniem książek o tematyce zgodnej ze swoimi zainteresowaniami. Czytanie po angielsku szybko stanie się czymś niezwykle przyjemnym, nie ma sensu z tym zwlekać.

Jak rozpocząć swoją przygodę z czytaniem książek po angielsku?

Uczenie się na pamięć słówek po angielsku i męczenie się z gramatyką jest mało efektywne, warto skorzystać z szeregu innych metod. Godne polecenia są książki po angielsku, których czytanie wymaga zaangażowania i skupienia, ale płynie z tego szereg korzyści. Istotne będzie wybranie odpowiedniej lektury, szczególnie na początek, dobranie jej do swojego poziomu zaawansowania, czyli umiejętności językowych. Oczywiście książka nie może być za łatwa ani za trudna, warto wybrać tematykę zgodną ze swoimi zainteresowaniami. Dla jednych idealna będzie książka z elementami fantasy, dla innych praktyczny poradnik lub nawet biografia ulubionego aktora. Można też wybrać audiobooka zamiast papierowej książki, co również jest świetną opcją.

Na początek należy szukać książek na poziomie A2, B1 lub B2. Świetną opcją jest przeczytanie książki, którą już się przeczytało po polsku, czyli zna się jej fabułę. Przed chwyceniem po książkę można zacząć od czytania anglojęzycznych tekstów w postaci tomiku wierszy, piosenek, opowiadań. Następnym krokiem będzie przejście na poziom średniozaawansowany, czyli na książki dla dzieci i młodzieży, topowe bestsellery. Nie brakuje też uproszczonych książek do czytania po angielsku, jeśli ktoś nie czuje się jeszcze na siłach, aby sięgnąć po pozycje w oryginale. Readersy są podzielone na konkretne poziomy trudności, co umożliwia dopasowanie ich do swoich potrzeb, aktualnych umiejętności językowych. W wielu z nich znajdują się nawet ćwiczenia, za pomocą których można śledzić postępy w nauce, sprawdzić zrozumienie przeczytanych treści i słownictwa.