Życie kobiet rzadko było usłane różami. Raczej zawsze żyły w cieniu mężów i nie miały zbyt wiele do powiedzenia. Żony sławnych mężczyzn znalazły jednak swój epizod w powieściach historycznych.
Nowe książki historyczne o żonach możnowładców
Wiele kobiet zasiadających na tronie marzyło o wielkiej miłości jak każda inna kobieta. Niestety, pomimo wielkiego bogactwa i pięknych strojów oraz stylowych komnat urządzonych w przepychu nie miały nic więcej.
Brak miłości odczuwały każdego dnia. Wzgardzone, odtrącone, musiały żyć bez czułości i ciepła ze strony mężów-królów. W ich psychikę zajrzał Jerzy Besala i opisał kilka z nich w historycznej książce pt. „Polskie królowe. Zawiedzione miłości. Odtrącone i niekochane”.
Poczet królowych dla dorosłych i dzieci
Ciekawą pozycją dla dorosłych, wśród książek historycznych https://ksiegarnia.pwn.pl/Ksiazki/Historyczna-Wojenna,2196963,k.html może okazać się zbiorowa publikacja przedstawiająca 50 kobiet zasiadających na polskich tronach. Autorzy przekazali na łamach książki „Poczet władczyń Polski” nieznane dotychczas fakty z ich życia.
Zagadnieniem tym zajęła się również autorka Anna Kaszuba- Dębska. Jej pozycja „Poczet królowych polskich” skierowana jest do młodszych czytelników. W przystępny i ciekawy sposób opisanych zostało 25 królowych będących u boku królów Polski.
Królowe, które musiały zginąć
Obecni pisarze dogłębnie badają historie życia kobiet żyjących u boku możnowładców. Docierają do źródeł, o których nie dowiemy się z kart podręczników szkolnych.
Powieść historyczna „Ostatnie dni królowych” napisana przez Jeana Christophe’a Buissona to bardzo ciekawa pozycja. Mówi o królowych, które popełniły samobójstwo lub zostały uśmiercone, bądź same dopuściły się zabójstwa np. matki.
Jak to było z żonami i córkami Piastów?
O tym dowiemy się z książki napisanej przez Barbarę Faron. Jej pozycja „Święte i tygrysice. Piastówny i żony Piastów 1138-1320” pokazuje, iż kobiety te miały niemały wpływ na sprawowanie władzy przez ich mężów, czy też nieletnich możnowładców.