Ćwiczenia logopedyczne w domu

Logopedia to najogólniej mówiąc nauka o kształtowaniu właściwej mowy, w okresie jej rozwoju, a także jej doskonaleniu w późniejszym okresie życia człowieka. Najczęściej jednak logopedzi zajmują się usuwaniem różnego rodzaju wad i zaburzeń mowy, do których zaliczyć można chociażby częste jąkanie się. Logopedia zajmuję się również nauką mowy od samych podstaw w przypadku jej braku lub utraty w wyniku ciężkiej choroby. Aby jednak ćwiczyć mowę nie trzeba udawać się do logopedy. Istnieją różne zestawy ćwiczeń logopedycznych, które wykonywać można w swoim własnym domu.

Ćwiczenia logopedyczne do wykonywania w domu

W pierwszej kolejności należy jednak wiedzieć, że ćwiczenia logopedyczne trzeba podzielić na grupy. Jest to związane z tym, że w skład całego aparatu mowy wchodzą aparat oddechowy, aparat fonacyjny oraz aparat artykulacyjny. Ćwiczenia te mogą być również zaawansowane w różnym stopniu, w zależności od wieku. Do ćwiczeń oddechowych należą chociażby:
– wdech nosem, mając usta zamknięte, wydech ustami.
– dmuchanie na płomień świecy, tak aby nie zgasła
– dmuchanie na piłeczkę pingpongową, czyli wyścigi piłeczek.

W przypadku narządów artykulacyjnych, do których należą m.in. wargi i policzki, będą się różniły właśnie w zależności od danego narządu. Ćwicząc policzki można zastosować ćwiczenia:
– nadymanie i wciąganie policzków
– nabieranie powietrza w usta, a następnie przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego na zmianę.

W przypadku ćwiczenia warg oraz języka mogą to zaś być następujące ćwiczenia:
– oddalanie od siebie kącików ust i wymawianie ciągłego „iii”.
– zbliżanie do siebie kącików ust i wymawianie ciągłego „uuu”
– dotykanie językiem do nosa, kierowanie go do brody, w stronę ucha lewego oraz prawego.
– wysuwanie języka w przód i cofanie w głąb jamy ustnej

Stosując podane ćwiczenia należy pamiętać, że chcąc aby przyniosły oczekiwane rezultaty i efekty, trzeba je wykonywać regularnie i bardzo dokładnie. Motywując dziecko do pracy nad wadą wymowy i wykonywanie podanych ćwiczeń w domu, można znacząco przyczynić się do jej zmniejszenia, a nawet wyeliminowania.

Tagged: Tags