Bajki terapeutyczne, czyli jak pomóc dziecku?

bajki terapeutyczne

Każde dziecko lubi słuchać jak rodzic czyta mu bajki. Te krótkie opowieści, o fantastycznej treści najczęściej zakończone są morałem, czyli jakąś nauką, przesłaniem. Ich bohaterami są zazwyczaj zwierzęta, przedmioty, zjawiska, które uosabiają ludzkie cechy charakteru i zmagają się z trudami codziennego funkcjonowania. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują bajki terapeutyczne, czyli tak zwane bajki pomagajki. Czym one są i co je wyróżnia pośród innych bajek?

Czym są bajki terapeutyczne?

Bajki terapeutyczne (dostępne na Eduksięgarnii) to nic innego, jak opowiadania, które pomagają dzieciom radzić sobie w trudnych sytuacjach. Jak sama nazwa wskazuje – leczą dziecięce lęki i troski, wspierają w pokonywaniu obaw, które każde dziecko ma, w mniejszym lub większym stopniu. Zdarza się, że niektóre wydarzenia z udziałem malucha, dorosłym wydają się błahe, nie warte głębszej uwagi, a tym czasem w głowie dziecka toczy się walka, która skutkuje lękiem, smutkiem, a nawet wstydem, czy poczuciem winy. Zdarza się też, że maluch jest świadkiem jakichś traumatycznych sytuacji, z którymi nie umie sobie sam poradzić. Nie potrafi nazwać i wyrazić swoich uczuć. Wtedy warto sięgnąć po bajki terapeutyczne. Poruszają one różnorodną tematykę, dzięki czemu łatwo je dopasować do aktualnych potrzeb malucha. Dziecko obserwując podobne emocje u bohatera, uczy się je rozpoznawać, radzić sobie z nimi, a co najważniejsze odnajduje wsparcie, zrozumienie i akceptację.

Jakie problemy poruszają bajki terapeutyczne?

Przerysowane postacie, ubarwiony i bogaty w niesamowite historie świat bajek jest dla dziecka miejscem, w którym zapoznaje się z sytuacją problemową w przyjaznych warunkach. Poruszają one między innymi tematy takie jak:

  • radzenie sobie ze stratą;
  • rozwód i rozstanie rodziców;
  • nieśmiałość, lęk, niskie poczucie własnej wartości;
  • koszmary nocne;
  • pojawienie się młodszego rodzeństwa;
  • tolerancja dla odmienności;
  • kłótnie między rodzeństwem;
  • trudności adaptacyjne np. w żłobku, przedszkolu, szkole, grupie rówieśniczej;
  • strach przed ciemnością, wizytą u dentysty, burzą itp.;
  • choroba i śmierć w rodzinie;
  • akceptacja siebie samego;
  • molestowanie i zły dotyk;
  • spełnianie marzeń;
  • pokonywanie własnych słabości.

Bajki terapeutyczne mogą mieć również charakter relaksujący i pomagać dziecku obniżyć napięcie mięśniowe. Ważne jednak, żeby wsłuchać się w potrzeby młodego człowieka. Jeśli chce on ciągle wracać do jednej lub kilku z nich, może to oznaczać, że bajka zawiera takie elementy, z którymi dziecko aktualnie się mierzy.

Co wyróżnia bajki terapeutyczne?

Bajki terapeutyczne spośród innych opowiadań wyróżnia fakt, że mają dziecku pomóc zrozumieć sytuacje dla niego trudne. Uświadomić z jakimi emocjami się zmaga i dać wskazówki jak sobie z nimi radzić. Lęk u dziecka wynika z jego wcześniejszych doświadczeń lub niezaspokojonych potrzeb. Bajki terapeutyczne mają na celu dostarczenie dziecku wiedzy, wsparcia i zastępczej kompensacji, a także rozpoznanie, rozładowanie i odnalezienie źródeł lęków. Bajki te mają również wspomóc rodziców i terapeutów w rozmowach z dzieckiem o sytuacjach emocjonalnie trudnych.

Nie sposób wskazać na wszystkie pozytywne aspekty bajek terapeutycznych. Bawiąc rozwijają one wyobraźnię dziecka, jego twórcze myślenie, uczą optymizmu i otwartości na świat. Dziecko identyfikując się z bohaterem, lub sytuacją, przeżywa emocje w sposób bezpieczny, gdyż nie dotyczą one bezpośrednio jego samego. Ponadto dzieci uwielbiają słuchać bajek, są one zatem doskonałym i prostym narzędziem terapii, po który zawsze warto sięgnąć.