Jak grać w uno?

jak grać w uno

O grze uno słyszał zapewne każdy. O tym, jakie są jednak dokładne zasady tejże gry, z pewnością już mniejsza liczba osób. Na czym polega ta karciana gra, jak w nią prawidłowo grać i czy jej nazwa jest w jakikolwiek sposób związana z regułami?

Gra uno

Wielu z nas, gra ta może kojarzyć się z beztroskim dzieciństwem, spotkaniem z przyjaciółmi i wspaniałymi popołudniami, spędzonymi na próbach uzyskania statusu zwycięzcy. Nie oznacza to jednak, że jest ona przeznaczona tylko i wyłącznie dla najmłodszych. Tak naprawdę może grać w nią każdy, niezależnie od wieku.

Uno rozwija refleks, spostrzegawczość oraz pomaga pozostawić naszą pamięć w jak najlepszej kondycji. Jest to doskonały sposób na spotkanie w mniejszym, jak też również większym gronie oraz rywalizację w naprawdę zdrowym stylu.

Jak grać w uno?

Wielu osobom gry karciane kojarzą się z nudnymi, zawiłymi regułami, brakiem wartkiej akcji oraz oczywiście całkowicie nieuczciwym hazardem. Zasady gry w uno, udowadniają jednak, że nie ma nic bardziej mylnego. Są one bardzo przejrzyste i klarowne, dzięki czemu naprawdę dużo osób lubi od czasu do czasu w nią zagrać. Jak zatem poprawnie grać w tę popularną grę karcianą?

Reguły gry uno pozwalają na to, żeby udział w niej wzięły nie mniej niż 2 osoby i nie więcej niż 10 osób. Każdy z graczy, na samym początku, otrzymuje jedynie 7 kart, przy czym jedną musi już od razu położyć na środek np. stołu, bądź też dywanu. Osoba znajdująca się z lewej strony osoby rozdającej karty zapoczątkowuje grę.

Głównym celem gry jest dopasowania swojej karty do innej karty znajdującej się na środku, przy czym elementem wspólnym może być tutaj kolor, numer, bądź też wzór. Jeżeli gracz nie jest w stanie dopasować karty, jest obowiązany do pociągnięcia nowej. 

Jeżeli nowa karta pasuje do odkrytej, gracz może ją od razu bez problemu dołożyć. Jeżeli nie – jego kolejka niestety przepada i grę kontynuuje kolejna osoba. Tak naprawdę, jeżeli gracz widzi, że nie jest w stanie dopasować karty, nie musi w danej chwili tego robić.

Gra toczy się do momentu, w którym jeden z graczy pozostanie tylko z jedną kartą (uno po włosku oznacza właśnie jeden). Musi on wtedy krzyknąć uno, gdyż w przeciwnym razie, gdy pozostali gracze zauważą jego zwlekanie, będzie on zobowiązany do wyciągnięcia 3 nowych kart, co znacznie oddali go od zamierzonego zwycięstwa. Wygrywa bowiem osoba, której nie pozostanie ani jedna karta.

Karty specjalne

Poza kartami standardowymi, w talii znaleźć można również karty dodatkowe, jeszcze bardziej dodające uroku i smaku całej grze.

Mowa tutaj mianowicie o następującej karcie:

– postój – wydawałoby się, że dany gracz traci kolejkę, ale chodzi tutaj o postój kolejnego gracza

– zmiana kierunku – jak sama nazwa wskazuje, karta oznaczająca zmianę kierunku gry, innymi słowy, grę kontynuuje osoba znajdująca się z drugiej strony danego gracza

– weź dwie – następny gracz powinien wziąć dwie nowe karty

– wybierz kolor + weź cztery – gracz, który wylosował tę kartę, wybiera kartę z innym kolorem, a kolejny gracz losuje 4 nowe karty

– wybierz kolor – tutaj podobna sytuacja jak wyżej, ale już bez udziału kolejnego gracza, który tym razem nie losuje 4 nowych kart

Jak można zauważyć, gra uno mimo tak wielu, wspomnianych już wyżej, pozytywnych korzyści, wcale nie jest jakoś szczególnie skomplikowana i wymagająca ogromu czasu, żeby wdrożyć się w jej zasady. Dlatego też nie warto się na początku jakoś bardzo zniechęcać i w razie czego lepiej dać jej drugą, a nawet jeszcze kolejną szansę.

Dzięki naszemu poradnikowi, w końcu dowiesz się jak grać w uno.