Literatura logopedyczna jest nie tylko narzędziem pracy specjalistów, ale również świetną pomocą naukową dla rodziców, a przede wszystkim bodźcem rozwojowym dla dzieci. Zakres tematyczny jest bardzo bogaty. Tytuły wspomagają między innym naukę prawidłowej mowy, terapię pacjentów z afazją, artykulację głosek. Jednocześnie stymulują obie półkule mózgu, ćwicząc nie tylko narząd mowy, ale również mięśnie oddechowe, wpływając kompleksowo na rozwój mowy.
Opracowane przez specjalistów
Książki logopedyczne powstały z udziałem specjalistów z zakresu logopedii, psychologii i pedagogiki. Dzięki temu skutecznie sprawdzają się w pracy logopedycznej zarówno w szkole, jak i profesjonalnych gabinetach. Oprócz dydaktycznej treści ważny jest również sposób jej przedstawienia, dlatego książeczki są atrakcyjne wizualnie, kolorowe i przyciągające wzrok. Dzieci z przyjemnością po nie sięgają, ponieważ wzbudzają ich zainteresowanie. Książeczki nawiązują do znanych postaci z bajek czy świata popkultury. Mają formę wierszyków, rymowanek lub innych, atrakcyjnych dla dzieci treści. Stanowią także wsparcie dla rodziców, którzy ćwiczą z dzieckiem w domu. Oprócz praktycznych zeszytów ćwiczeń czy książek, dostępne są również poradniki dla rodziców, nauczycieli i specjalistów.
Jak wspierać mowę dziecka na kolejnych etapach rozwojowych?
Ważne jest, aby dostosować sposób przekazywania wiedzy do konkretnych potrzeb dziecka, uwzględniając także etap rozwojowy, na którym aktualnie się znajduje. W przypadku najmłodszych dzieci ( 0–6 m.ż.) wykorzystywane są książeczki w kontrastowych barwach, przede wszystkim czarno-białe, co pozwala doskonalić wzrok niemowlęcia. Kluczowe znaczenie mają tutaj kształty oraz linie, ponieważ w ten sposób dziecko uczy się wodzić wzrokiem za obrazkiem, skupiając jednocześnie uwagę.
Po ukończeniu 6. miesiąca życia można postawić na książeczki z wierszykami paluszkowymi, czyli takimi, które można pokazywać na palcach. Często wybierane są również książeczki sensoryczne. Warto też wspierać potrzeby eksploracyjne dziecka wybierając tytuły, które ułatwiają tego typu zachowania. Wiele książek oprócz treści angażuje dziecko do zabawy poprzez proste polecenia takie jak: poszukaj”, „pokaż”, co rozwija prawidłowe rozumienie mowy, jak i koncentrację czy spostrzeganie wzrokowe.
Około 18. miesiąca życia można wprowadzać książki, które przedstawiają sytuacje z życia codziennego (np. spanie, zabawę), książki angażujące dziecko do różnego rodzaju aktywności (np. przesunięcia, podawanie czegoś), książki tematyczne, które omawiają konkretne zagadnienie, a także tytuły zawierające zapisy dźwiękowe, które umożliwiają wprowadzenie zabaw dźwiękonaśladowczych. U dzieci do ukończenia 3 lat najbardziej wskazane są książki logopedyczne z prostymi i krótkimi opowieściami, które mogą zrozumieć. Bohaterami są zwykle zwierzęta lub dzieci w podobnym wieku. Dużą popularnością cieszą się tytuły interaktywne, które oprócz rozwoju mowy wspomagają także rozwój motoryki małej. Dzieci starsze mogą poznawać bardziej skomplikowane treści, których poziom trudności powinien być także dostosowany do problemów z mową.
Podsumowując, książki logopedyczne pełnią istotną rolę edukacyjną, wspierając dziecko w rozwoju mowy i w prosty oraz atrakcyjny dla dziecka sposób uzupełniają jego deficyty. Opierają się zwykle na rymowankach lub prostych ćwiczeniach, które mają za zadanie zachęcić dziecko do ćwiczenia aparatu mowy i pokonywania trudności w komunikacji, jak i niwelowania wad wymowy lub innych trudności.