Książki historyczne – co nam daje ich czytanie

Nie każdy lubi lekcje historii. Czasem sposób opowiadania nauczyciela jest nudny, a materiał nie chce nam wejść do głowy. Podręczniki napisane są często trudnym językiem. Rozwiązaniem tego problemu mogą być książki historyczne. Warto przeczytać chociaż jedną!

Dlaczego warto czytać książki historyczne

Powieści, w których wątek historyczny wychodzi na pierwszy plan, pozwalają na zainteresowanie się przeszłością. Ile razy zdarzało się, że męczyła nas nauka dat, skutków wojen lub jakichś ważnych wydarzeń? Dzięki książkom historycznym poznajemy sprawę z zupełnie innego punktu widzenia. Przeczytanie ich sprawia, że lepiej pojmujemy świat oraz to, co musieli przejść nasi przodkowie. Do tego, jeśli są pisane w ciekawy sposób, potrafią od razu wciągnąć nas w wir wydarzeń. Stajemy się niejako ich częścią. Czytanie o wojnie z perspektywy uczestnika jest o wiele ciekawsze niż przyjmowanie pozycji obserwatora. Dobrze, jeśli autor potrafi przekazać klimat epoki, jej walory oraz wady. Jakiś temat wydaje się Wam nudny? Co powiecie na przeczytanie o nim w książce historycznej? 

Dla osób, które kochają historię i chłoną ją niczym gąbkę najlepsze będą opracowania pełne zagadnień naukowych. Dzięki nim pasjonaci bardziej poznają dane wydarzenie i wyrobią sobie ocenę, na którą wpłynie wiele czynników. Książki te pozwolą  na poszerzenie wiedzy oraz sprawią, że być może bardziej zainteresujemy się tym, co działo się wiele lat przed naszym urodzeniem.

Które książki historyczne warto przeczytać

Jest kilka książek historycznych, po które koniecznie musicie sięgnąć. Jeśli lubicie czytać o carze Mikołaju II i jego rodzinie, pewnie zainteresuje Was powieść Douglasa Smitha Rasputin. To imię na pewno kojarzy się Wam z piosenką Boney M. Ciekawą pozycją, którą warto przeczytać, jest Powstanie ’44, która wyszła spod pióra Normana Daviesa. Chcąc zostać w klimacie II Wojny Światowej, można też sięgnąć po książkę Volkera Ulricha Hitler. Narodziny zła 1889-1939. Ta biografia to niejako próba opisania dowódcy III Rzeszy. Co sprawiło, że poszły za nim tłumy?