Książki online – zalety i wady czytnika

Aby korzystać z e-bibliotek z witryn bezpłatnych i płatnych, należy mieć odpowiedni sprzęt. Można korzystać z komputera, laptopa i smartfonu. Warto jednak zaopatrzyć się w czytnik, który jest celowo wyprodukowany do czytania książek.

Książki online w czytniku – zalety

Czytnik przypomina budową ekran tabletu. Największy czytnik ma 8 cali. Najmniejszy natomiast 5 cali. Każdy z nich zmieści się w torebce i kieszeni bluzy, czy w plecaku. Można zatem zabrać go ze sobą wszędzie.

Czytanie na słonecznej plaży jest możliwe, dzięki nieodbijającemu światła ekranowi. Matowy ekran z tzw. e-papierem utrzymuje stałą i wyraźną widoczność tekstu. Brak odbicia lustrzanego pozwala czytać online’ową książkę https://www.ibuk.pl/, nawet gdy na ekran pada promień słońca lub inne światło.

Nocą bez zapalania lampki nocnej tekst jest widoczny tak samo wyraźnie, jak w dzień. Światło z ekranu nie razi w oczy. Dodatkowe diody przy brzegach ekranu pozwalają czytać książkę w ciemnym namiocie i w pokoju bez dodatkowego światła.

Czytnik pomieści kilkaset książek w swej pamięci. Jest lekki, wygodny i prosty w obsłudze. Wielkość czcionki można dopasować według potrzeby. Można tego dokonać za pomocą przycisków „plus” oraz „minus” lub dwoma palcami bezpośrednio na ekranie zbliżając albo oddalając je od siebie.

Wady czytnika do książek online

Wadą może być fakt, iż czytelnik traci kontakt z książką papierową. Jeżeli lubi przewracać kartki w książce, może poczuć niedosyt podczas czytania książek online.

Można też odczuwać brak szelestu, jaki słychać przy odwracaniu stronic w książce papierowej. Nie ma w czytniku przewracania kartek od lewej do prawej. W zamian jest przesuwanie treści książki palcem po monitorze w górę i w dół, tzw. skrolowanie.

Niektóre czytniki wyświetlają reklamy, co może użytkownikom przeszkadzać. Zanim zatem padnie decyzja zakupu sprzętu do czytania książek online, należy się zastanowić, czy reklamy będą zakłócać spokojne czytanie, czy też nie.