Ćwiczenia grafomotoryczne- szansą na sukcesy edukacyjne dziecka

Dzieciom nauka pisania idzie jak po grudzie, ponieważ nigdy wcześniej nie były do tego zmuszane, a poza tym ich maleńkie palce i rączki nie nawykły do dłuższego wysiłku, który wymagałby od nich zaangażowania emocjonalnego i ciągłego skupienia.

Czym są ćwiczenia grafomotoryczne?

Są to zajęcia koordynacji ruchowej, które mają na celu poprawić małą motorykę dłoni dziecka, tak by stawiane przez nie literki były kształtne, proste, a co najważniejsze mieściły się w wyznaczonych linijkach. Zaletą ćwiczeń grafomotorycznych jest to, że przeprowadzane są w formie zabawy, przez co nie są zbyt nużące dla najmłodszych. Poza tym dzięki nim dziecko nauczy się nie tylko starannie pisać, ale wszystkie jego prace plastyczne będą znacznie lepszej jakości niż przed rozpoczęciem codziennej terapii manualnej.

Kto powinien brać udział w ćwiczeniach grafomotorycznych?

Z dobrodziejstw ćwiczeń sensorycznych powinny skorzystać dzieci które:

• mają problemy z integracją sensoryczną.
• cierpią na poważne wady wzroku.
• są chore na porażenie mózgowe w stopniu znacznym lub umiarkowanym.
• mają zaburzenia słuchu i mowy.
• cierpią na zespół Downa.
• mają zdiagnozowany autyzm.
• cierpią na zaburzenia mowy takie jak seplenienie czy jąkanie się.

Co jest najważniejsze w tego typu terapiach?

Najważniejsza jest systematyczność wykonywania ćwiczeń i pomoc ze strony osoby dorosłej. To rodzic lub nauczyciel powinien pokazać dziecku jak prawidłowo trzymać długopis w dłoni, czy jak rozluźnić nadgarstek, aby ręka była gotowa do pisania. Równie istotne jest także to, by ćwiczenia grafomotoryczne wykonywać starannie i powoli, bo tylko wtedy mają one jakikolwiek sens.

Z czasem dziecko wdroży się w nie na tyle, że przestaną być dla niego przykrym obowiązkiem, a staną się przyjemnością. Poza tym muszą być one zróżnicowane pod względem trudności form, gdyż tylko wtedy jest szansa, że dzięki nim dziecko nadrobi wszystkie braki motoryczne i zacznie odnosić swoje pierwsze, drobne sukcesy. Jeśli chodzi o wiek dziecka, to nie ma on najmniejszego znaczenia. Tego typu ćwiczenia można zacząć już od trzeciego- czwartego roku życia dziecka.