Każdemu z nas zależy na tym, aby jego pociecha rozwijała się prawidłowo i zdobywała coraz to nowe umiejętności i talenty. Dlatego też warto obok standardowej nauki w szkole zapewnić dziecku jeszcze trochę innych materiałów.
Pomoc w nauce?
Taką rolę spełniają dzisiaj różne pomoce edukacyjne. Nie będziemy mieć żadnego problemu z ich znalezieniem – są w wielu księgarniach, sklepach z zabawkami, dla nauczycieli, czy w sklepach internetowych. Często zawierają w sobie element zabawy tak, aby dziecko łatwo przyswajało wiedzę. Pozostaje jednak zasadnicze pytanie, jak wybrać takie pomoce? Poniżej przedstawione zostaną najważniejsze rady.
1) pomoce dopasowane do wieku
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, do jakiego wieku przeznaczone są dane pomoce edukacyjne. Oczywiście obejmują one zawsze jakiś przedział wiekowy, niemniej jednak warto pamiętać o tym, żeby nie przesadzać. Nawet jeśli nasze dziecko jest bardzo inteligentne, kupowanie pomocy dla dużo starszych dzieci nie zakończy się dobrze.
2) cel pomocy
Następnie musimy zadać sobie pytanie, co ma nam dać dana pomoc edukacyjna. Przede wszystkim ważne jest to, czy ma ona pomóc dziecku rozwinąć umiejętności, które są dla niego trudne czy też jeszcze bardziej uwydatnić jego talenty. Oczywiście obydwa zastosowania pomocy naukowych są dobre – pytanie, co wolimy my i dziecko.
3) jakość pomocy
Trzeba też niestety zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie pomoce edukacyjne są wysokiej jakości. Kiedy coś się robi popularne i zdaje egzamin, to niestety pojawiają się różne podróbki. Jak uniknąć zakupu kiepskiej pomocy? Otóż przede wszystkim warto trochę poczytać o twórcy danej rzeczy – kim jest, czy pracuje z dziećmi, czy ma doświadczenie w pracy z nimi, a może ma własne, na jakiej podstawie wymyślona została dana pomoc. Ponadto nie kupujmy w ciemno. Warto wcześniej przejrzeć daną rzecz, sprawdzić ją. Trzeba jednak pamiętać przy tym, że dzieci nieco inaczej postrzegają świat. Zatem to, co dla nas wygląda nieco dziwnie, im może właśnie pomóc zrozumieć otaczający ich świat.