Audiobooki dla dzieci – czy warto zaproponować je pociechom?

Audiobooki dla dzieci cieszą się dużą popularnością. Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy będą dobrym wyborem dla najmłodszych. Słuchanie historii może być w wielu sytuacjach doskonałą propozycją dla pociech. Kiedy warto włączać dzieciom audiobooki i jakie są ich zalety?

Zachęta do czytania i rozwój wyobraźni

Wielu rodzicom zależy na tym, aby zarazić dziecko pasją do literatury. Trudna nauka czytania nie zawsze jednak jest dla pociech atrakcyjnym wyzwaniem. Poznawanie fabuły nowych utworów poprzez słuchanie może zachęcić dzieci do samodzielnych starań. Zalety książek do słuchania to m.in.:
– nagrania profesjonalnych aktorów
– pobudzanie wyobraźni
– ułatwienie relaksacji.

Dzięki temu, że w czytaniu treści audiobooków (zobacz) często biorą udział profesjonalni aktorzy i lektorzy, nagrania mogą być wyjątkowo atrakcyjne. Dzięki odpowiedniej modulacji głosu i odgrywanym rolom, słuchającym maluchom łatwiej będzie zainteresować się fabułą. Słuchając opowieści, dzieci zazwyczaj nie mają przed sobą obrazujących ich ilustracji. Poznawanie samego tekstu sprawia, że muszą one w większym stopniu posłużyć się wyobraźnią. Odtworzenie wydarzeń we własnej głowie może być za to ułatwione przez muzykę i efekty specjalne w nagraniach.

Do spania i w czasie podróży

Słuchanie audiobooków ułatwi wyciszenie się i rozluźnienie pociechom w różnym wieku. Doskonałym pomysłem jest włączenie dziecku bajki przed snem. Oczywiście ważne jest również czytanie maluchom książek przez rodziców. Wspólne słuchanie nagrań w niektóre wieczory może być doskonałym rozwiązaniem dla zmęczonych opiekunów. Zastosowaniem bajek do słuchania szczególnie cenionym przez dorosłych jest możliwość włączania ich dzieciom w czasie podróży. To bardzo korzystne rozwiązaniem podczas poruszania się różnymi środkami lokomocji. Maluchy słuchające opowieści dostosowanych do ich wieku, z pewnością nie będą się nudzić. Łatwiej im będzie również uciąć sobie drzemkę. Książki do słuchania okażą się wspaniałą propozycją dla dzieci w różnym wieku.