Medycyna w ostatnich latach ulega ciągłym zmianom. Jest to wynik prowadzonych badań oraz dokonywania wielu odkryć. W wyniku tych działań powstają specjalizacje, które zajmują się szczegółowo różnymi aspektami związanymi z człowiekiem. Również neurologopedia jest stosunkowo młodą dziedziną. Łączy w sobie podstawy neurologii i logopedii. Czym dokładnie się zajmuję? Z jakimi problemami pomoże neurologopeda?
CZYM ZAJMUJE SIĘ NEUROLOGOPEDIA?
Z definicji neurologopedia to dziedzina medycyny, która zajmuje się problemem wad wymowy i nieprawidłowego rozwoju mowy zarówno u dzieci jak i dorosłych. Specjalistę w tym zakresie określa się mianem neurologopedy. Posiada on wiedzę z zakresu budowy mózgu, a także neuronalnych podstaw rozwoju. Nauka to skupia się na nieprawidłowościach w aparacie mowy, które wynikają z uszkodzeń mózgu powstałych po udarach czy wypadkach. Bardzo często pod czas diagnozy pewne kwestie konsultuje się z neurologiem. Leczenie zaburzeń wymowy polega głównie na stworzeniu planu ćwiczeń, który pomaga zwalczyć tego rodzaju problemy.
WIZYTA U NEUROLOGOPEDY – W JAKICH WYPADKACH?
Zaburzenia mowy bardzo często objawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Problemy z wymową bywają również konsekwencją udarów, wypadków czy innych nieszczęśliwych zdarzeń. Kiedy więc warto wybrać się do neurologopedy? Należy umówić się na wizytę jeśli pojawią się następujące objawy:
- opóźniony rozwój mowy u dzieci – brak pierwszych słów około dziewiątego miesiąca życia lub mały zasób słownictwa względem rówieśników,
- wady wymowy zarówno u dzieci jaki i dorosłych – zniekształcenie lub zamiana głosek,
- nieprawidłowości w funkcjonowaniu górnego układu pokarmowego – należy do nich zaliczyć także problemy z przełykaniem, gryzieniem czy ślinieniem,
- częste bądź stałe oddychanie tylko przez usta,
- brak reakcji na swoje imię,
- dysartia – zaburzenia pracy mięśni żuchwy, gardła czy twarzy,
- niepłynność mówienia – między innymi jąkanie się,
- możliwe obciążenia genetyczne lub podejrzenia na etapie ciąży.
JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY LOGOPEDĄ A NEUROLOGOPEDĄ?
Należy zaznaczyć, że neurologopedia jest specjalizacją logopedii. Logopedia zajmuję się genezą, diagnostyka i terapia zaburzeń mowy. Udoskonala wypowiedź, a w niektórych przypadkach uczy jej od podstaw. Bardzo często udziela porad zdrowym osobom, między innymi aktorom. Natomiast uwaga neurologopedii koncentruje się na badania i leczeniu nieprawidłowości o charakterze neuronalnym.
CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WIZYTĄ U NEUROLOGOPEDY?
Aby umówiona wizyta przebiegła sprawnie warto się do niej wcześniej przygotować. Podstawową sprawą są wszelkie dokumenty medyczne, które mogą okazać się przydatne. Należy do nich zaliczyć: książeczkę zdrowia, wyniki badań neurologicznych, słuchu i wzroku, a także wypisy ze szpitali. Co więcej warto zabrać ze sobą okulary lub aparat słuchowy jeśli ich stosowanie było zalecone przez lekarza. Warto również sporządzić listę niepokojących objawów oraz pytań. Wielu lekarzy specjalistów zaleca aby na wizycie, osobie dorosłej towarzyszyła bliska persona z otoczenia. W przypadku wizyty z dzieckiem, pożądane byłoby zabrania wszystkich materiałów medycznych z czasów ciąży.
W przypadku zaburzeń mowy różnorodnego pochodzenia czas odgrywa ważną rolę. Bowiem im szybciej zostanie odnaleziona przyczyna takiego stanu, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie. Sprawna i dokładna terapia spowoduje szybsze odbudowanie połączeń nerwowych oraz zapobiegnie tworzeniu się nieprawidłowych nawyków, których zadaniem jest zrównoważenie zdeformowanych funkcji.