Najważniejszym zadaniem rodziców jest wspieranie dziecka w adaptacji do życia, przekazywanie mu swoich doświadczeń i kształtowanie jego postrzegania otaczającego go świata. Do obowiązków ojców i matek należy przede wszystkim zapewnienie dziecku komfortowego samopoczucia fizycznego. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach czy latach rozwoju. Jednak błędem byłoby niedocenianie roli psychicznych i intelektualnych aspektów rozwoju.
Zabawki rozwojowe dla niemowląt już od 1 roku życia
Przy zabawach z dzieckiem w pierwszym roku życia należy rozmawiać z dzieckiem, opowiadać mu o cechach gry edukacyjnej czy zabawki, która je interesuje, wymyślać czynności, które można wykonać z tym przedmiotem, pozostawiać jasny przedmiot w zasięgu wzroku niemowlęcia, dopóki nie straci nim zainteresowania. Będzie to stymulować rozwój Twojego dziecka.
Gry rozwojowe dla dzieci od 1 roku życia mogą obejmować budowanie wszelkiego rodzaju konstrukcji z zestawów kostek. Póki dziecko jest małe, zaproponuj mu duży, różnorodny materiał budowlany. Stożki, sześciany, równoległościany, wielościany – doskonała podstawa dla pałaców, bunkrów, garaży, w których można zaparkować, ukryć, „odpocząć” ulubionych bohaterów i postaci z kreskówek i książek.
Konstrukcje dla wszystkich gustów i uformowane dla nich fabularne zestawy części zawierają określoną liczbę elementów do stworzenia obrazu 3D. Zapoznanie się z czynnościami, zawodami i rozrywkami jest łatwe dzięki tematycznym sorterom, które dzielą przedmioty według różnych cech.
Jeśli szukasz gier edukacyjnych dla rocznego dziecka w domu, pierwsze książki dla dzieci pomogą częściowo rozwiązać ten problem. Nawet jeśli nie planujesz wychowywać cudownego dziecka, wspólne czytanie z pierwszoklasistą pomoże mu poznać litery i znaki interpunkcyjne. Dla młodych czytelników wybierz książki z dużym drukiem i jasnymi ilustracjami. Percepcja skojarzeniowa przyspieszy proces nauki czytania. W książeczkach dla dzieci strony są wykonane z różnych materiałów, które nie rozerwą się, gdy dziecko będzie próbowało się ich nauczyć. Książeczki te wyposażone są w klipsy umożliwiające przypięcie do wózka lub fotelika samochodowego i będą zawsze z Tobą.
W miarę jak dziecko rośnie, staje się bardziej świadome. W tym czasie można wybrać gry, które pomogą im nauczyć się trzymać pewnych zasad, trenować pamięć i uwagę oraz stanowić podstawę do rozwoju umiejętności mowy.
Zabawy z przyjaciółmi dla dzieci od dwóch lat
Gry edukacyjne dla dziecka w wieku 1 roku różnią się od zabaw dla dzieci w wieku 2 lat. W tym okresie dziecko ma już wyrobione własne zdanie na temat głównych dziedzin swojego życia. Istnieją zwyczaje i tradycje. Będzie on bardzo przydatny w rozrywce z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych. Nie ma potrzeby, aby się tego słowa obawiać. Jest to tylko pomocniczy, usystematyzowany materiał do tworzenia uporządkowanej, a nie chaotycznej przestrzeni do zabawy.
Gry mogą być indywidualne lub grupowe. Około drugiego roku życia, maluchy uczą się interakcji z rówieśnikami. Stają się zainteresowane zabawą nie tylko z mamą i tatą, ale także w gronie rówieśników. W tym okresie dziecko nabywa umiejętności socjalizacji. Zbierz grupę rówieśników dziecka na podwórku. Zaproponuj im zajęcia rozwijające – ułóż piramidę lub pokoloruj zabawki z piasku. Zaproś przyjaciół swojego dziecka. Zorganizuj im zajęcia w domu w taki sposób, aby dzień stał się wesołą przygodą – domino (dopasowywanie i łączenie elementów), materiały modelarskie (ekologiczne zamienniki plasteliny, masy plastyczne, kolorowe ciasto) sprawią, że maluchy będą zadowolone. A jeśli na koniec imprezy dzieci otrzymają małe nagrody: świecące piłki, miękkie zabawki pamiątkowe, kostkę z dużą literą zaczynającą się od jego imienia, zarówno Twoje dziecko, jak i jego przyjaciele będą mieli pragnienie kreatywności i rozwoju we wspólnych działaniach.